Michael
Výroba
Epizoda  2.18
Premiéra  16. ledna 2006
 10. dubna 2009 (v ČR) 
Napsáno  Carl Binder
Režie  Martin Wood
Obsazení
 

Hosté

 Connor Trinneer jako Michael Kenmore
 Claire Rankin jako Dr. Kate Heightmeyerová
 Doug Chapman jako Seržant Cole
 James Lafazanos jako Wraith

„Michael“ je osmnáctá epizoda druhé řady Stargate: Atlantis.


Synopse 

Michael Kenmore se probouzí bez vzpomínek na to, kdo je, poté, co byl údajně zajat Wraithy. Zatímco se snaží si vzpomenout na svůj minulý život, všimne si, že se na něj všichni podivně dívají. Brzy zjistí krutou pravdu, že on sám byl Wraithem.


Děj

V pozorovací místnosti ošetřovny na Atlantis se probudil mladík se ztrátou paměti. Od doktora Becketta, Elizabeth Weirové a Johna Shepparda se dozvěděl, že se jmenuje Michael Kenmore, je poručík, nedávno přišel do Města a zranili ho při boji s Wraithy. Poranění mělo za následek ztrátu paměti.

Další den se od Carsona Becketta dozvěděl, že trpí cukrovkou a každý den musí dostat injekci s inzulínem. Doktor s váháním rozhodl, že je Michael dostatečně zdravý, aby se mohl přesunout z ošetřovny do svého pokoje.

Michael si při svých výpravách po Atlantis všiml, že se k němu ostatní členové expedice chovají divně – odtažitě, rozpačitě až ke zjevnému nepřátelství, které mu dával najevo specialista Ronon Dex. I doktor Beckett byl při některých Michaelových dotazech nebo poznámkách na rozpacích, jak mu odpovědět.

Paměť se Michaelovi stále nevracela a Teyla se ujala role přátelské pomocnice. Byla také první, komu se Michael svěřil s nočními můrami plnými Wraithů. Psycholožka Heightmeyerová se mu pak snažila vysvětlit, že se pořád jedná o následek zranění a ztráty paměti.

Doktor Beckett Michaelovi nabídl prášky na spaní, aby ho zbavil nočních můr, ale prášky neúčinkovaly a Michael se v noci vydal na ošetřovnu pro jiné. Doktora našel spícího a na jeho stole balík cédéček s nápisem Michael. Neodolal, balíček si odnesl do svého pokoje a hned ho začal přes svůj počítač zkoumat.

Sledování u monitorů napojených na kamery v Michaelově pokoji spustilo poplach, ale to už věděl, že nebyl zraněn v boji s Wraithy, ale sám byl Wraith, než ho lidé zbavili paměti a udělali z něj člověka. Žádal vysvětlení a dozvěděl se, že doktor Beckett vyvinul retrovirus, který ve Wraithech potlačuje gen iratuského brouka. Michael byl první Wraith, kterého se lidem podařilo chytit, aby na něm mohli retrovirus vyzkoušet.

Michael zůstal zavřený ve svém pokoji a Elizabeth, Johnův tým a doktor Beckett se dohadovali, co s ním bude dál. Ronon a John byli pro okamžitou likvidaci, Teyla a Elizabeth chtěly v pokusu pokračovat, doktor Beckett se přiklonil k pokračování s tím, že zvýší dávku retroviru, aby Michael znovu ztratil paměť.

Michael se cítil zrazený a degradovaný na pokusného králíka a snažil se z Atlantis uprchnout. Nepovedlo se mu to a po krátkém pobytu ve vězení byl v bezvědomí převezený na stanoviště alfa, kde měl pokračovat další výzkum.

Michael využil Teyliny citlivosti k wraithskému telepatickému spojení a přiměl ji ho osvobodit. Společně prošli branou na planetu obsazenou Wraithy. Bez pravidelné dávky retroviru původně maskované za inzulín se Michael začal rychle měnit zpět ve Wraitha. 

Než se stačil na Teyle nakrmit, zasáhl John a Ronon, zranili Michaela, osvobodili Teylu a všichni tři utekli zpět na Atlantis. Wraithové z blízké lodi našli zraněného Michaela a vzali ho s sebou.

Atlantis se musí připravit na další wraithské útoky, protože Michaelovi zůstaly všechny vzpomínky na Město a jeho polohu, které jistě předá svému druhu.