Peklo
Výroba
Epizoda  2.19
Premiéra  23. ledna 2006
 13. dubna 2009 (v ČR) 
Napsáno  Carl Binder
Režie  Peter DeLuise
Obsazení
 

Hosté

 Kevin McNulty jako Chancellor Lycus
 Brandy Ledford jako Norina Pero
 David Nykl jako Dr. Radek Zelenka
 Mitch Pileggi jako Plk. Steven Caldwell
 Chuck Campbell jako Chuck

„Peklo“ je devatenáctá epizoda druhé řady Stargate: Atlantis.


Synopse 

Expedice setkává s civilizací, která žije na planetě s antickou základnou, kterou využívají Tarani, pro ochranu před Wraithy. Štít je napájen geotermální energií, která ale není určena k trvalému používání. Antická základna stojí v kráteru obrovského supervulkánu, který se stal činný po nepřetržitém používání štítů.


Děj

Tým Johna Shepparda přišel na planetu Taranis, kde místní obyvatelé využívali antickou technologii k udržení ochranného štítu. Generátor štítu nepracoval správně a pozemšťané se nabídli, že jim s jeho opravou a nastavením pomohou.

Při prohlídce základny poblíž Hvězdné Brány došlo k seizmickému otřesu. Rodney McKay potom zjistil že k napájení štítu Traniané nepoužívají ZPM, ale energii ze silné sopečné aktivity pod povrchem základny.

Mezitím kancléř Lycus odvedl Johna do hangáru, kde stála bojová antická loď třídy Aurora. Loď byla poškozená a přes všechny snahy taranianských vědců se ji nedařilo zprovoznit. I zde nabídl John pomoc vědců Expedice, kteří měli s antickými loděmi zkušenosti.

Při hlášení na Atlantis tým informoval Elizabeth o situaci na planetě Taranis, Elizabeth nabídla kancléři spojenectví a prošla Branou, aby o něm mohli jednat.

Sopka pod základnou byla obrovská – supervulkán, který by při výbuchu dokázal zničit polovinu kontinentu. Kvůli velkému čerpání energie v předcházejícím roce nebylo možné zabránit tomu, aby v blízké budoucnosti k výbuchu došlo. Při dalších otřesech se zranilo několik vesničanů a Elizabeth poslala doktora Becketta s lékařskou pomocí. Zároveň nabídla kancléři Lycusovi útočiště na Atlantis při nutné evakuaci. Kancléř Pozemšťany podezříval, že se chtějí zmocnit antické lodi a evakuaci se bránil, až po dalších otřesech souhlasil a za pomoci Johna, Teyly a Ronona začal shromažďovat obyvatele k průchodu Branou na Atlantis. Při evakuaci první skupiny Taranianů se Brána propadla do žhavé lávy. Podařilo se projít jen části obyvatel planety společně s Elizabeth a kancléřem. Tým Johna Shepparda a doktor Beckett zůstali se zbývajícími místními obyvateli na nebezpečné planetě.

Kancléř obvinil Elizabeth z úskoku, kterým se Pozemšťané snažili dostat antickou loď pod svou kontrolu zbytečnou evakuací, ale přerušil ho doktor Zelenka, aby Elizabeth oznámil, že se k Atlantis blíží wraithská mateřská loď.

Elizabeth nechala navázat spojení s Daedalem, který byl na cestě k Městu, a domluvila se s plukovníkem Caldwellem, že se svou lodí zahájí evakuaci Taranis. Daedalos mohl na palubu vzít jenom omezené množství lidí a evakuace se tak rozložila na čtyři cesty. V první skupině odvezlo pozemské plavidlo část obyvatel včetně zraněných, další museli čekat dvanáct hodin.

Otřesy byly stále silnější, otvíraly se nové a nové trhliny, ze kterých proudila láva, nad zemí se začal tvořit obrovský mrak popílku a z některých puklin se do vzduchu dostal nebezpečný plyn.

John poslal Rodneyho do antické lodi, aby se ji pokusil zprovoznit, kdyby bylo třeba opustit planetu před příletem Daedala. Rodney se zpočátku bránil, ale nakonec se mu podařilo vymyslet plán záchrany.

Teyla a Ronon přesvědčovali obyvatele planety, že mají podzemními tunely projít z vesnice na základnu  a do antické lodi. Někteří se rozhodli, že zůstanou a pokusí se zachránit tím, že přejdou širokou řeku.

Kancléř na Atlantis sledoval úsilí Pozemšťanů o záchranu co nejvíce obyvatel Taranis a omluvil se Elizabeth za původní nedůvěru. Začal hledat pro své lidi novou planetu.

Daedalos přiletěl nad Taranis, ale jeho senzory našly jenom Teylu a Ronona s hrstkou obyvatel, kteří se kvůli závalu nedostali na základnu. Nikdo nevěděl, jestli je zbytek místních s Johnem a Rodneym naživu. Asgard Hermiod jako jedno z možných řešení navrhl odlet, protože ostatním na planetě nemohli pomoci. Steven Caldwell to zamítl a všichni na palubě Daedala čekali na blížící se výbuch supervulkánu.

Sopka explodovala a antická loď Johnem pojmenovaná na Orion se krátkým skokem v hyperprostoru dostala na oběžnou dráhu planety.

Všichni byli zachráněni, Taraniané se stěhovali na novou planetu a kancléř půjčil Orion pozemské Expedici.

Wraithský Úl se stále blíží a obrana Atlantis není dostatečná ani s pomocí Orionu.