Spojenci
Výroba
Epizoda  2.20
Premiéra  30. ledna 2006
 15. dubna 2009 (v ČR) 
Napsáno  Martin Gero
Režie  Andy Mikita
Obsazení
 

 

Hosté

 Brent Stait jako Michael
 David Nykl jako Dr. Radek Zelenka
 Mitch Pileggi jako Plk. Steven Caldwell
 James Lafazanos jako Wraithský vědec
 Andee Frizzell jako Wraithský královna
 Chuck Campbell jako Chuck
 Kirby Morrow jako Kapitán Dave Kleinman
 Sheri Noel jako Laboratorní asistentka

„Spojenci“ je dvacátá epizoda druhé řady Stargate: Atlantis.


Synopse 

Wraithská loď, na které se nacházel Michael, se objevila nad Atlantidou, se kterou se chtěli spojit. Michael navrhuje lidem možnost, jak využít retrovirus na nepřátelských Wraithech. Wraithové by se tak nekrmili na lidech, ale na nich, sloužilo by to jako alternativní stravování.


Děj

Wraithský Úl přiletěl nad Atlantis, ale nezaútočil. Volal z něj Michael a nabídl Pozemšťanům spolupráci. Chtěl retrovirus, aby mohli měnit nepřátelské Wraithy na lidi a krmit se na nich. Lidé by tak zůstali ušetřeni a Wraithové by se vyhnuli občanské válce, která začínala kvůli nedostatku potravy. Jako protihodnotu za virus nabídl rušící kódy, aby lidé mohli posílat na wraithské lodě atomové zbraně. Vyhrožoval, že pokud by vytušil ze strany lidí při jednání podraz, rozešle souřadnice Atlantis všem Wraithům.

Při poradě byl Rodney nadšený, že se dostane k další wraithské technologii a Ronon byl spokojený, že Wraithové budou zabíjet Wraithy a ne lidi. Přes  Teylino dilema, že se z Wraithů stanou lidi, takže budou stejně Wraithi zabíjet lidi, Elizabeth potvrdila dohodu a Úl přistál na Atlantském molu.

Jednání s královnou probíhala kupodivu dost hladce. Carson vysvětloval wraithskému vědci, že původní vakcínu změnili na aerosolový plyn, který byl sice pomalejší, ale zasáhl mnoho Wraithů najednou.

Rodney zatím na Daedalu společně s Asgardem Hermiodem zkoumal wraithské kódy a pokoušel se je prolomit.

Jednání s královnou se zarazila na poznatku, že až nebude dostatek nepřátelských Wraithů vhodných ke změně na lidi a tím na jídlo, začnou se zase původně „přátelští“ Wraithové krmit na lidech. Královna upozornila, že Wraithů v té době bude tak málo, že pro lidi nebudou velkou hrozbou, a tato situace nastane až za několik set let.

Jeden z Wraithů byl vybrán jako „pokusný králík“ a po jeho přeměně v člověka se na něm královna nakrmila. Ukázka byla vyhodnocena jako uspokojující a královna se rozhodla virus otestovat na blízkém nepřátelském Úlu. Chtěla do něj poslat delegaci, která by tam pod falešnou záminkou umístila bomby s aerosolovým plynem. Wraithskou delegaci ale hned po příchodu na nepřátelskou loď prohledali, našli bomby a falešné vyjednavače zabili. Úly po sobě začaly střílet a Daedalos pomohl nepřátelský Úl zahnat. Královna byla rozzlobená a chtěla, aby lidé vymysleli jiný způsob šíření retroviru. Rodney souhlasil, ale vyžádal si celou wraithskou databázi. K velkému překvapení Wraithové souhlasili.

Královnin Úl byl při přestřelce poškozen a Elizabeth nabídla technickou pomoc, která byla přijata. Rodney s Rononem jako svým ochráncem pomáhali opravovat Úl a Radek Zelenka zatím zkoumal wraithskou databázi. Rodney našel nejvhodnější místo pro umístění plynové bomby a po dohodě s Johnem Sheppardem to chtěli vyzkoušet na dalším nepřátelském Úlu. Královnina loď a Daedalos odletěli za dalším cílem. Radek dál zkoumal wraithskou databázi a našel v ní zabudovaný virus.

Na Daedala zaútočily oba Úly – královnin i ten označený jako nepřátelský. Rodney a Ronon, kteří byli pořád na wraithské lodi, byli zajati a umístěni do zámotků. Daedalos se bránil i vypuštěním stíhaček, které vedl John Sheppard. Úly nějakou dobu střílely, a pak unikly do hyperprostoru. Letka se vrátila na Daedalos, ale John se ztratil a přes všechny pokusy se nepodařilo zaměřit Rodneyho a Ronona, aby je mohli přenést do bezpečí.

Wraithský virus stáhl z pozemské databáze hlášení o Auroře a polohy všech planet obývaných lidmi. Radek i Elizabeth byli zděšeni.

Na wraithské lodi vědec sdělil Rodneymu a Rononovi, že se díky nim Wraithové dostanou na Zemi.