McKay a paní Millerová
Výroba
Epizoda  3.08
Premiéra  8. září 2006
 13. května 2009 (v ČR) 
Scénář  Martin Gero
Režie  Martin Wood
Obsazení
 

 

Hosté

 Amanda Tapping jako
              Podplukovník Samantha Carterová
 Kate Hewlett jako Jeannie Millerová
 David Nykl jako Dr. Radek Zelenka
 Brendan Gall jako Kaleb Miller
 Madison Bell jako Madison Millerová
 Sheri Noel jako Vědec

„McKay a paní Millerová“ je osmá epizoda třetí řady Stargate: Atlantis.


Synopse 

Jeannie Millerová, sestra doktora McKaye, vymyslela teorii, která spojuje dva mosty dohromady, z paralelního do jejich. Velitelství Hvězdné brány a doktor McKay se ji snaží přesvědčit, aby letěla na Atlantidu a přeformovala projekt Arcturus. Po spuštění projektu se brzy před očima všech lidí na Atlantidě objeví další McKay.  


Děj

Maminka si hrála s dcerkou a po pohledu na vlak přejíždějící most začala všechny dostupné papíry připravené na malování popisovat matematickými vzorci. Otec holčičky se rozhodl výpočty poslat příslušným vědcům a za pár dní u jejich dveří stála Samantha Carterová.

Rodneyho McKaye zavolali na Zemi, aby přesvědčil svojí sestru Jeannie Millerovou – maminku malé holčičky – ke spolupráci s SGC a podpisu mlčenlivosti. Rodney nevěřil, že by jeho sestra mohla vymyslet něco užitečného a tak významného jako je most, přes který dokáže z paralelního vesmíru čerpat energii. Šel ji navštívit, i když spolu čtyři roky nemluvili. Seznámil se jejím manželem Kalebem Millerem a dcerou Medison a Kaleb ho pozval na večeři. Jeannie se stále bránila podepsat mlčenlivost, dokud se s ní Rodney nepřenesl na Daedala na oběžné dráze Země, kde na ně čekala Samantha. Jeannie se nakonec dala přesvědčit a odešla s Rodneym na Atlantis, kde doktor Zelenka za Rodneyho nepřítomnosti postavil s týmem vědců speciální kruhovou komoru jako počátek mostu do paralelního vesmíru. Rodney komoru uvedl do provozu, ale došlo k výboji a v komoře se objevil cizí objekt. Objektem byl další Rodney McKay, který si říkal Rod, z paralelního vesmíru napojeného z druhé strany na most. Žádal o přerušení experimentu, protože v jejich vesmíru vyústění mostu působí velké škody, protože se tvoří mnoho exotických částic. Rodney komoru vypnul a Rod se nemohl vrátit zpátky do svého vesmíru. Zůstal na Atlantis, spřátelil se s Johnem, Teylou i Rononem a vyprávěl Jeannie o její rodině v paralelním světě.

Rodney na Roda žárlil, protože se zdálo, že se s ním všichni dobře bavili a Rodneyho přehlíželi.

Brzy se ukázalo, že přemostění vesmírů zůstalo aktivní, i když komoru vypnuli, a nejen, že se v komoře nebezpečně hromadil tlak, také škody v paralelním světě narůstaly. Radek Zelenka našel vzkaz z paralelního vesmíru s návrhem řešení, které má jediný nedostatek – zničilo by Atlantis, galaxii Pegas a nejspíš i celý vesmír. Jeannie přišla s jiným nápadem, který byl výhodnější. Silný výboj energie by měl uzavřít trhlinu a zničit exotické částice v paralelním vesmíru. Rod její nápad doplnil o žádost vrátit se zpátky do svého světa v proudu, který by měl most zrušit. Rodneymu a Jeannie se povedlo přesunout Roda a zničit most, ale ZPM se kvůli velkému výdaji energie úplně vybilo.

Po odchodu Roda se Rodney dozvěděl, že Jeannie, John, Teyla i Ronon jsou rádi, že je Rod pryč. Měli rádi svého Rodneyho a Rod jim připadal neupřímný.