Potomci
Výroba
Epizoda  3.05
Premiéra  11. srpna 2006
 4. května 2009 (v ČR) 
Scénář  Carl Binder
Režie  Andy Mikita
Obsazení
 

 

 

Hosté

 John O’Callaghan jako Niam
 David Nykl jako Doktor Radek Zelenka
 Hellena Schmeid jako Asuran. poradkyně
 Kerry Sandomirsky jako Asuran. poradkyně
 David Ogden Stiers jako Oberoth
 Chuck Campbell jako Chuck
 Rob Hayter jako Asuran
 Rob Boyce jako Asuran. hlídač

„Potomci“ je pátá epizoda třetí řady Stargate: Atlantis.


Synopse 

Atlantská expedice poprvé navázala kontakt s Asurany, kteří tvrdí, že jsou poslední z těch, kteří nazývají Antiky. Nicméně po zadržení zjišťují, že to nejsou lidé, ale stroje, Replikátoři, kteří plánují zničit Atlantidu.


Děj

Expedice na Atlantidě poslala sondu na další adresu Hvězdné Brány, u které byla antická poznámka, že by tam měla být vědecká základna. Přenos sondy zachytil na základně lidi, kteří se podobali Antikům a ti pozvali nové přátele na návštěvu. Elizabeth se přidala s Johnově týmu jako diplomat.

Vědecká základna vypadala stejně jako Atlantis, ale byla o hodně větší. Obyvatelé si říkali Asurané a jeden z nich – Niam – odvedl tým k Velké Radě. Cestou se Rodney dozvěděl, že si Asurané sami vyrábějí ZPM. Podle Rady a jejího mluvčího Oberota se Asurané oddělili od Antiků a mají v plánu zničení Wraithů, ale odmítli koordinaci útoků a nechtěli se podělit o své znalosti. Oberot odmítl jednat s Elizabeth o jakékoli spolupráci, ale když chtěl tým odejít zpět na Atlantis, zastavila je ozbrojená hlídka a odvedla do vězení, kde byli podrobeni výslechu. Jako jeden z mála se k týmu choval slušně Asuran jménem Liam. Přiznal, že ho zajímá povznesení, i když Oberot je proti, a po uvěznění přinesl Elizabeth a ostatním jídlo. Přemluvili ho, aby jim pomohl s útěkem, ukradli Jumper a proletěli zpátky na Atlantis. Ve Městě zjistili, že Asurané nejsou v antické databázi, ale jejich zkoumání přerušil náhlý objev sedmi wraithských lodí nad Atlantis. Maskování neúčinkovalo a lodě spustily palbu. Pozemšťané se marně snažili zapojit městské štíty, když se objevilo dalších patnáct Úlů. Elizabeth vyhlásila evakuaci, všichni postupně odešli na Zemi, John spustil autodestrukci a zjistil, že nestihne projít Branou včas.

Oberot mu vytáhl ruku z čela. Asurané byli replikátoři a takto zjišťovali o Pozemšťanech, co chtěli vědět.

Jedna z městských lodí se oddělila od celku na planetě a odletěla do vesmíru. Oberot chtěl Pozemšťany zlikvidovat, ale Liam byl proti a chtěl je ještě dál studovat. Ostatní Asurané souhlasili s Oberotem.

Asurská loď vyslaná do vesmíru měla za úkol zničit Atlantis.

Niam se nechtěl smířit s rozhodnutím Oberota, ukázal Elizabeth, že Antikové se kdysi snažili Asurany zlikvidovat jako omyl, ale několik nanitů přežilo útok a z nich vznikla celá Asuranská říše. Replikátoři teď nenávidí lidstvo jako mladšího hýčkaného sourozence. Liam toužil po povznesení a slíbil zachránit Atlantis za zmírnění agrese v replikátorském kódu.

Rodney se domnívá, že nalezl řešení, jak replikátory přeprogramovat při další aktualizaci a také jak je na pár minut znehybnit, aby mohli zneškodnit městskou loď, která se chystala napadnout Atlantis.

Replikátoři se opravdu přestali hýbat kromě Niama. Ten Pozemšťanům pomohl přetížit ZPM v asuranské lodi pod příslibem povznesení.

Replikátoři se probudili brzy, ale Johnovu týmu s Elizabeth a Niamem se podařilo vyletět z Města těsně před výbuchem přetíženého ZPM.

Asurané poznali, co Niam udělal, a přinutili ho napadnout Elizabeth. John ho vyhodil z Jumperu do vesmíru.

Na Atlantis Radek Zelenka s Rodneym nenašli žádnou zmínku o Asuranech.