Sateda
Výroba
Epizoda  3.04
Premiéra  4. srpna 2006
 29. dubna 2009 (v ČR) 
Scénář  Robert C. Cooper
Režie  Robert C. Cooper
Obsazení
 

 

 

Hosté

 Frank Collison jako Keturah
 Chiara Zanni jako Melena
 Curtis Caravaggio jako Maj Elliot Rutherford
 Mitch Pileggi jako Plk. Steven Caldwell
 Dan Payne jako Big Wraith
 David Pauls jako Aton
 Chuck Campbell jako Chuck
 Todd Scott jako Malik
 Alexandra Carter jako Linor
 John Stewart jako Vësničan
 James Bamford jako Wraith

„Sateda“ je čtvrtá epizoda třetí řady Stargate: Atlantis.


Synopse 

Při misi si Ronon všímá, že se nacházejí na planetě, kterou jako běžec navštívil. Poté, co se vesničané obrací na Wraithy, je mu v úlu letící hyperprostorem implantován další wraithský sledovač. Když ho vysadí na jeho domovské planetě, Sateda, stává se opět běžcem.


Děj

Tým Johna Shepparda přišel do vsi na jiné planetě, která Rononovi připadala známá. Místní obyvatelé ho přivítali pokřikem „přivolávač“ a celý tým byl napaden. Utíkali k Bráně, ale projít dokázal jen Rodney se šípem zabodnutým do pozadí. Ostatní z týmu skončili ve vězení z dřevěných kůlů. Ronon si vzpomněl, že ve vesnici byl, když byl Běžcem, a proto ji Wraithové téměř celou zlikvidovali.

Rodneyho na Atlantis musel doktor Beckett držet pod narkotiky kvůli bolestivému zranění a Elizabeth netrpělivě čekala, až bude Rodney schopen říct, co se na planetě stalo.

Vesničané chtěli Ronona vydat Wraithům, protože jim za zprávu o něm slíbili, že je nebudou sklízet. Ronon si vymohl, aby Johna a Teylu pustili, protože s jejich napadením neměli nic společného.

John s Teylou dostali na Atlantis posilu a vrátili se do vsi. Našli ji vypálenou a Ronon zmizel.

Wraithové vybavili Ronona novým hledáčkem a odvezli ho v Úlu na jeho domovskou planetu Satedu, kde na něj začali pořádat hon.

Rononovi se při útěku a boji s Wraithy na známých místech vracely vzpomínky na poslední zoufalý odpor sateďanů a smrt jeho ženy Meliny, přesto se mu podařilo zabít všechny lovce, které velitel wraithské lodě, poslal a přes senzor poslal vzkaz, že čeká na velitele lodi, aby svedli poslední souboj.

Rodney přes potíže se zraněním našel Ronona na Satedě a vydali se ho Johnem, Teylou a Carsonem Beckettem zachránit. Plukovník Caldwell nechtěl riskovat Daedala v boji s wraithskou lodí, ale souhlasil, že Johna a spol. vezme co nejblíže a zbytek doletí Jumperem.

Na Satedě přibyl výsadek Wraithů, Ronon se připravoval k další bitvě, když se objevil John a Teyla, aby ho odvedli zpět. Ronon chtěl zůstat a bojovat s velitelem, protože to byl ten samý Wraith, který ho chytil kdysi dávno a udělal z něj Běžce. Společně zlikvidovali výsadek Wraithů.

Rodney a Carson hlídali Jumper v neviditelném módu a dohadovali se, jestli by Rononovi a ostatním nemohli nějak pomoci.

Wraithský velitel se nechal přenést na planetu, aby s Rononem skoncoval osobně. Ronon zakázal Johnovi a Teyle zasahovat pod hrozbou smrti.

Ronon bojoval s wraithským velitelem a bylo zřejmé, že sateďan prohraje. John a Teyla byli zoufalí, ale netroufli si Rononovi pomoci. Ronon sebou nechával smýkat a skoro nebyl schopen se zvednout.

Carson Beckett zviditelnil Jumper a vypálil zblízka na Wraitha.

Ronon byl šťastný, že někdo přece jenom zasáhl. Poděkoval Carsonovi a všem ostatním, že ho našli, a když se ho doktor zeptal, jestli mu už může vyndat sledovací zařízení, omdlel.