Země nikoho
Výroba
Epizoda  3.01
Premiéra  14. července 2006
 20. dubna 2009 (v ČR) 
Napsáno  Martin Gero
Režie  Martin Wood
Obsazení
 

 

 

 

 

Hosté

 Connor Trinneer jako Michael Kenmore
 Robert Picardo jako Richard Woolsey
 Kavan Smith jako Major Evan Lorne
 Tamlyn Tomita jako Shen Xiaoyiová
 David Nykl jako Dr. Radek Zelenka
 Gary Jones jako Seržant Walter Harriman
 Brahm Taylor jako Lathan
 Scott Heindl jako Merrick
 Christopher Heyerdahl jako Wraith
 Andy Maton jako Russel Chapman
 Mitch Pileggi jako Plk. Steven Caldwell
 Beau Bridges jako Maj. Gen. Henry Landry
 Andee Frizzell jako Wraithská královna
 Kirby Morrow jako Kapitán Dave Kleinman
 Heather Doerksen jako Kap. Pat  Meyersová
 P.J. Prinsloo jako Anders
 Chuck Campbell as Chuck

„Země nikoho“ je první epizoda třetí řady Stargate: Atlantis.


Synopse 

Dva wraithské úly využily alianci k tomu, aby vylepšily své hyperprostorové motory, aby se dostali na Zemi. Zatímco Daedalus a Orion jsou vysláni, aby je zastavili, doktor McKay s Rononem unikají ze zajetí v zámotků. Mezitím sedící podplukovník Sheppard v F-302ce, která je připevněná k trupu jedné wraithské lodi, plánuje menší útok.


Děj

John Sheppard se před vstupem wraithských lodí do hyperprostoru usadil na trupu jedné z 

nich. Na Atlantis to ale nevěděli a Elizabeth chtěla poslat velice poškozený Daedalos a stále neopravený Orion za Wraithy, aby jim zabránili v cestě k Zemi, jakmile budou hotovy nejnutnější opravy.

Rodney a Ronon se probudili v zámotcích, John se v hyperprostoru se stíhačkou nemohl hnout.

Michael nevěděl, že Wraithové Pozemšťany zradí a chtěl po královně vysvětlení. S opovržením mu vmetla, že jeho proměna v člověka ho napořád degradovala v něco, čemu se nedá věřit.

Elizabeth kontaktovala Zemi, aby ji informovala o útoku Wraithů. Na žádost generála Landryho prošla Branou na pohovor s mezinárodní komisí. Před odchodem řekla Teyle, aby jí zavolali, až budou Daedalos a Orion připraveny k cestě.

Michaelovi omezili pohyb po Úlu. Ronon se snažil uvolnit sevření zámotku, Rodney jen kvílel. Úly zastavily, aby mohly před další cestou zregenerovat. John by rád škodil a pokoušel se spojit vysílačkou s Rodneym a Rononem, místo nich se mu ozval Michael a nabídl mu pomoc.

Elizabeth se snažila odpovídat na dotazy IOA o jednání s královnou.

Rononovi se podařilo dosáhnout na schovaný nůž a osvobodil sebe i stále kvílejícího Rodneyho ze zámotku.

Elizabeth po výslechu čekala v SGC na rozhodnutí komise. Teyla jí informovala, že opravy lodí jsou u konce. Elizabeth dala rozkaz k odletu. Daedalos a Orion odlétly.

John uvěřil Michaelovi, že se chce pomstít Wraithům za nedůvěru, a na jeho pokyn zničil hyperprostorové motory. Při pokusu o zničení motorů u druhé lodi ho Wraithové zajali. Ronon a 

Rodney bloudili po Úlu a hledali místo, odkud by ji mohli co nejvíc poškodit. Michael odvedl Johna k falešné mu výslechu, aby ho zachránil. Daedalos skočil na místo, kde oba Úly regenerovaly a lodě po sobě začaly střílet. Michael, John, Rodney a Ronon se potkali v chodbách Úlu a společně odletěli v přepravní lodi na Daedalos. Objevil se i Orion, ale nepodařilo se mu zprovoznit střelbu. Při pokusu o útok byl poškozen tak, že jeho posádka musela být přenesena na Daedalos.

 

Na Michaelův návrh Daedalos zničil hangáry se Šipkami a druhotné výbuchy znehybnily Úly. I Daedalos byl velice poškozen a nefungovala mu podpora života. Jediný vzduch byl v Úlu. Michael tam navrhnul poslat plyn, aby změnil Wraithy v lidi bez paměti a většina pozemských posádek Daedala a Orionu tam mohla přečkat opravy. Trvalo dlouho, než plyn začal působit, ale když lidé po pár hodinách přišli do Úlu, byla většina Wraithů mrtvá a zbytek byl proměněný v lidi. Na královnu plyn nepůsobil a John ji musel zabít, když napadla Evana Lornea. Daedalos mohl poslat většinu posádek na wraithskou loď.