Meredith Rodney McKay
Životopisné údaje
Rasa  Tau’ri
Domovská planeta
 Země
Pohlaví  Muž
Narozen  18. dubna 1968
Politické informace
Hodnost  – Doktor
 

Věrnost

 Tau’ri
 – Kanada
 – Expedice Atlantis
 – Oblast 51 (dříve)
 – Rusko (dříve)
Další informace
Herec  David Hewlett

1. Série


2. Série


3. Série


4. Série


5. Série


Vztahy


Alternativní reality


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Původní z SGA-PROJECT.COM

Dr. Rodney McKay se poprvé připojil k programu, když zůstal Teal´Cův otisk v bráně a on byl povolán, aby „pomohl“ Carterové. Ve skutečnosti ji ­měl spíš znepříjemnit život. Byl převelen do Ruska, kde asi půl roku pomáhal s výzkumem naquadahových generátorů. Vrátil se do SGC, když Anubis útočil na Zemi antickou zbraní­. Jeh ospolupráce se Sam tentokrát vyšla a docela si i porozuměli. Ačkoliv McKayův plán poslat elektromagnetický puls bránou nevyšel, společnými silami přišli na to, jak aspoň dočasně odvrátit hrozbu.
Co se s ním dělo dál není jisté, ale podle některých informací pracoval v Oblasti 51, kde pokračoval ve svém výzkumu naquadahových generátorů.
Když SG1 našla antickou základnu v Antarktidě, McKay se připojil k týmu Dr. Weirové. Ale když Daniel Jackson objevil polohu ztraceného města Atlantis, Rodney se přidal k expedici a stal se tak velícím vědecké sekce na Atlantis.
Hned v prvních dnech se nabídll jako dobrovolník pro experimentální genovou terapii doktora Becketta, s níž by zí­skal ATA gene (Ancient Technology Activation Gene) a mohl by tak ovládat antickou technologii. Vadilo mu totiž, že Beckett, který o antických technologií­ch vlastně nic neví, má možnost díky genu tyto technologie ovládat.
Ovšem člověk, který má nejsilnější gen, je major/podplukovník Sheppard, s nímž jsou s Rodneym velmi dobří přátelé. Sheppard mu i velmi pomohl při začlenění do týmu, kde je velkou pomocí. Při krizi s Genii, kteří během bouře napadli město, sice ukázal jistou slabost tváří v tvář veliteli Kolyovi a jeho výslechovým metodám, ale později dokázal, že se hodně naučil. Zachránil život Elizabeth a dokázal (se Zelenkovou pomocí)také přijí­t na to, jak aktivovat štít, který by ochránil město před bouří.
Platí u něj, že ačkoliv je génius, v běžných situací­ch je celkem nepoužitelný. Jako ve vztahu k ženám. Archeoložka Allina z planety Dagan jeho tým zradila a ani později, s botaničkou Katie Brown, neměl příliš štěstí­. Ale to bylo spíš zapříčiněno tím, že se mu tou dobou v hlavě dost hlasitě ozývala Laura Cadmanová, jejíž vědomí se mu dostalo do hlavy, když je oba vcucla Wraithská stíhačka. I s Laurou má zvláštní vztah, v němž ona ovšem mívá často navrch. Přesto se zdá, že opět navázal vztah s Katie, z něhož by později mohlo něco být. Jenže i do jeho druhé schůzky s Katie zasáhne nešťastná událost v podobě smrti Carsona Beckett. Ta Rodneyho těžce zasáhla, protože Carsona považoval za nejlepšího přítele a klade si jeho smrt za vinu, když dal přednost před rybařením s ním, právě schůzce s Katie.
Ale ani Rodney není neomylný a jeho ego dokáže občas nadělat pěknou paseku. V případě Projectu Arcturus nezničil jen 5/6 slunečního systému, ale také téměř zničil své přátelství se Sheppardem. Dlouho potom získával svou důvěru zpět. To se mu podařilo až o dost později a velmi nekonvenčním způsobem. Předávkoval se Wraithským enzymem, aby mohl utéct strážcům z Fordovy skupiny a pomoct tak zbytku svého týmu, uvězněnému na Wraithské lodi.
To, že i ostatním záleží na Rodneym se ale projevilo, až když sám zůstal uvězněný hluboko pod hladinou moře, v poškozeném Jumperu. Tam mu dělala společnost pouze smyšlená Carterová, již si Rodney vytvořil. Sheppard se Zelenkou ze sebe vydali maximum, aby ho zachránili. Stalo se mu také, že po kontaktu s atnickým zařízením získal schopnosti jako telepatie, telekineze a supersluch. Tyto schopnosti ale předcházely povznesení a Rodney, který v tu dobu nebyl na něco takového připravený, téměř zemřel. Naštěstí se ho na poslední chvíli podařilo vrátit do původního stavu a později zjistil, že byl povznesení schopen, ale nechtěl se jen odpoutat od své tělesné schránky.
McKay si nedá pokoj a věčně je někde v maléru. Ocitl se v zajetí­ Wraithů, kde s ní­m ještě byl Ronon Dex. Díky Rononově schopnosti skrývat nože na nemožných mí­stech, se jim podařilo utéct a s pomocí Micheala, Wraitha, se jim povedlo dostat pryč a ještě zabránit­ Hive ship, aby doletěla k Zemi.
Během doby, co je v Sheppardově týmu, už posbíral pár šrámů, to ale není­ zdaleka tak strašné jako to, co ho potkalo dál. Když se dostanou na planetu, kde kdysi Ronon způsobil rozruch ještě jako runer, zasáhne Rodneyho šíp, z čehož má později stále památky. Naví­c ho postřelil jednou i­ Sheppard, který byl spolu s ostatními pod vlivem Wraithské technologie a tak Rodneyho nepoznal.
Rodney je také nucen znovu navázat vztahy se sestrou, Jeannie, která vymyslela způsob, který by mohl pomoci vědcům s technologií ZPM. Vyříkají si spoustu věcí ­ a Rodney se seznámí s neteří Madison, švagrem Calebem a ostatní­ se zase dozví, že Rodney je McKayovo prostřední jméno a jeho první jméno je Meredith.
Expedice v Atlantis je ovšem expert na to, dělat si nepřátele všude po galaxii a když se konečně uklidní situace s Genii, hned si najdou náhradu v podobě Asuranů, lidských Replikátorů, které kdysi Antikové vyvinuli pro boj proti Wraithům. Asurané se ovšem stejně jako Wraithové vymknuli Antikům z rukou (to je normální) a zanechali tu tak lidem další problém, s nímž si musí poradit. Rodney přeprogramuje kód jednoho z Asuranů, takže se týmu podaří utéct z Asuranského zajetí­.
Ale jak už to bývá, nic není bez následků a lidé si tak v Asuranech vytvoří silného nepřítele. Tým také narazí na živé Antiky. Ti se objeví­, když McKay spolu se Sheppardem zkoušejí nový, mezigalaktický most, který by zkrátil cestu mezi oběma galaxiemi.
Antikové kontaktují­ Daedalus,odkud pokus sledují.
Antikům se ovšem nelíbí, jak se lidé starali o jejich město, expedici vykopnou a sami zůstanou pár dní v čele, než se objeví Asurané a všechny Antiky zabijí. Asurané totiž dokázali přepsat svůj kód, díky tomu, jak ho přepsal předtím Rodney u Asurana Niama. Antikové dovolili zůstat jen O´Neillovi s Woosleym, a ty se tým, navzdory Landryho rozkazům, vydává zachránit.
Samozřejmě získají město zpět, vlastně díky Rodneyho nápadu a tak se mohou nastěhovat zpět.
Když o sobě dají Asurané znovu vědět, je to téměř o půl roku později a to jen kvůli unáhlenému útoku, který nařídila armáda. Původně šlo o preventivní úder, protože Asurané stavěli lodě, které měli údajně použít pro útok na Zemi. Ale tento úder způsobí jen nový útok na Atlantis a tak je Rodney, spolu se Zelenkou, nucen vymyslet zoufalý plán, jak utéct před Asuranským paprskem. Vymyslí plán, který jim umožní dokonce s městem odletět, ale objeví se problémy a nejen, že je při odletu z planety těžce zraněna doktorka Weirová spolu s několika dalšími lidmi, ale navíc zůstanou s městem viset uprostřed ničeho a s energií jen na 24 hodin.