Teyla Emmagan
Životopisné údaje
Rasa  Athosian
Domovská planeta
 Athos
Pohlaví  Žena
Narozen  Není známo
Politické informace
Hodnost  – Vůdkyně Athosianů
 – Králova v Toddově alianci
 

Věrnost

  Athosiané
  Tau’ri
  – Expedice Atlantis
  Wraithové
  – Toddova aliance
Další informace
Herečky  Rachel Luttrell
 Lani Gelera („Královna“)

1. Série


2. Série


3. Série


4. Série


5. Série


Vztahy


Alternativní reality


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Původní z SGA-PROJECT.COM

Teyla pochází z planety Athos. Poprvé se setkala s lidmi ze Země hned po jejich příchodu do galaxie Pegasus. Její rodnou planetu napadli Wraithové a Athosiané tak byli nuceni ji opustit a odejít na Atlantis.

Zprvu musela bojovat s nedůvěrou, protože ačkoliv se stala aktivní členkou Sheppardova týmu, neustále naráželi na cizích planetách na Wraithy. Na Teylu tak padlo podezření, že je ona nebo někdo z jejích lidí Wraithský špeh. To se později ukáže jako lež, protože Wraithové sice dostávali zprávy od Teyly, ale ta v tom byla nevinně, poněvadž signál vydával její přívěsek na krku, která Sheppard našel na Athosu a Teyle ho věnoval. Tento incident ale způsobil to, že se Athosiané rozhodli odejít z Atlantis na pevninu, která se nachází asi půl hodiny letu od města. Teyla, vědoma si toho, že svým lidem pomůže spíš ve městě než na pevnině, nechala Athosiany odejít, ale sama zůstala v Sheppardově týmu, aby pomohla lidem bojovat s Wraithy.

Teyla má v sobě zvláštní Wraithský gen, který jí umožňuje napojit se na mysl úlu. Tuto schopnost objevila, když se Wraithská flotila blížila k městu a ona je dokázala vycítit. Její tým jí dokonce pomohl objevit planetu, kde se dozvěděla i to, jak ke genu přišla. Jeden Wraithský vědec kdysi experimentoval na Teyliných předcích, protože chtěl udělat proces živení se na lidech efektivnější. Experimentoval s jejich DNA a zanesl do ní i DNA Wraithů. Když to ostatní Wraithové zjistili, lidi zabili, ale některým se povedlo přežít a právě z jejich linie Teyla pochází.

Svou schopnost už několikrát použila, a naučila se jí částečně ovládat. Nejednou už takhle týmu pomohla, když dokázala dokonce řídit Wraithskou loď.

Její vztah se všemi členy týmu je velmi dobrý, a v případě Shepparda to jednu dobu vypadalo i na něco víc, ale potom, co spolu začali pracovat, se jejich vztah ustálil na velmi dobrém přátelství. Teyla si ovšem nejvíce rozumí s Rononem Dexem, jenž se k týmu později připojil a jako jediní dva lidé, kteří nejsou ze Země, spolu často tráví volný čas v tělocvičně.

Teyla už nemá rodinu. Její matka zemřela pravděpodobně, když byla Teyla ještě malá a jejího otce odnesli Wraithové při sklizni. Nejbližší člověk, Athosianská žena, Charin, která byla pro Teylu jako babička, zemřela později na Atlantis.

Pro tuto mladou Athosianku se tak stala Atlantis domovem a svou empatií, soucitem, i schopnostmi vyjednavače, často dokáže v Sheppardovu týmu zastat i místo diplomata.

Biografie herce

Rachel Luttrell jakožto Teyla je krásná a uznávaná vůdkyně jakési primitivní cizí rasy. Stane se z ní však rovnoprávný člen průzkumného týmu Atlantidy.

Narodila se v Tanzanii ve východní Africe. V pěti letech se přestěhovala do Kanady. Je jednou ze čtyř dcer výjimečně hudebně nadané rodiny. Je skvělou herečkou, zpěvačkou i tanečnicí. Studovala balet na prestižní Russian Academy Ballet School a hru na piano v The Royal Conservatory of Canada. Její otec, sám člen mezinárodně uznávaného sboru Mendelsohn Choir, trénoval Rachelin sopránový hlas.

Její první profesionální jevištní debut se odehrál ve hře Miss Saigon a následně účinkovala v „Kráska a zvíře“. Nedávno vystudovala Shakespeara na Oxfordské univerzitě.

Filmografie

Stargate: Atlantis (2004) TV Series …. Teyla Emmagan
Stop Thief! (2004) …. Nicky
Everyday Use (2003) …. Dee
Impostor (2002) …. Scan Room rurse
Feast of All Saints (2001) (mini) TV Series …. Lisette
Joe’s So Mean to Josephine (1996) …. Girl in Bar
Personal Effects (1992)
Courage (1986) (TV) …. Bobbys Daughter